Ośrodek Pomocy Społecznej w Otwocku

Otwock solidarny z Ukrainą - tak możesz pomóc!

otwock ukraina

Drodzy Mieszkańcy Otwocka!

W obliczu kryzysu, który nastąpił w wyniku haniebnej napaści Rosji na Ukrainę, nasze miasto nie pozostaje obojętne. 

ZBIÓRKA POD URZĘDEM MIASTA OTWOCKA
Mer miasta partnerskiego Szumska Vadim Bojarski przekazał, że największe zapotrzebowanie jest na medykamenty i apteczki. W związku z tym od dziś rusza zbiórka produktów prowadzona w specjalnie rozstawionym namiocie na terenie Urzędu Miasta Otwocka (ul. Armii Krajowej 5). Zbierane są:

 • apteczki,
 • bandaże zwykłe i uciskowe,
 • plastry bez i z opatrunkiem,
 • gaziki, środki odkażające,
 • temblaki,
 • opaski uciskowe,
 • gazy,
 • środki przeciwbólowe (różne),
 • lekarstwa na żołądek.
  Produkty zostaną niezwłocznie zawiezione na granicę i odebrane przez naszych ukraińskich przyjaciół.

ZRZUTKA NA MEDYKAMENTY
Realne wsparcie można również udzielić poprzez wpłaty na uruchomioną zrzutkę - Pan Włodzimierz Hasyuk, rodowity Lwowiak i mieszkaniec Otwocka, w poniedziałek wraca na Ukrainę, aby walczyć w obronie swojej Ojczyzny. Pozostawia na miejscu córkę i żonę – Panią Larysę, tłumaczkę, która od rana ochoczo pomaga nam w kontakcie ze stroną ukraińską. Chwytająca za serce, ale jakże brutalna historia „z naszego podwórka”. Pan Włodzimierz chce zabrać ze sobą 3 kamizelki kuloodporne dla swoich kompanów, na które potrzebuje 12 000 zł. Proszę o wpłaty wszystkich ludzi dobrej woli, to realna pomoc! AKTUALIZACJA - zbiórka na zakup 3 kamizelek kuloodpornych dla Pana Włodzimierza, 58-letniego Lwowiaka, aktualnie mieszkańca Otwocka, który jutro jedzie walczyć o swoją Ojczyznę, jest już sfinalizowana! Dlatego inicjujemy kolejną zbiórkę na zakup medykamentów, bo z informacji od mera Szumska wynika, że jest to najbardziej pożądany towar. Link do zrzutki   https://zrzutka.pl/jph3sk

DACH NAD GŁOWĄ DLA UCHODŹCÓW I STREFA PRZEJŚCIOWA
Wszystkich mieszkańców Otwocka, którzy chcą i są w stanie pomóc w tymczasowym zapewnieniu lokalu naszym sąsiadom ze wschodu, proszę o kontakt z Urzędem Miasta. W tym celu uruchomione zostały 3 linie telefoniczne:
nr tel. 451-013-193,
nr tel. 451-034-126,
nr tel. 451-034-122
oraz dedykowany adres mejlowy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Podczas wczorajszego posiedzenia Zespołu Kryzysowego podjąłem decyzję, że Szkoła Podstawowa nr 12 będzie stanowiła punkt przejściowego zakwaterowania dla uchodźców, w tym celu sala gimnastyczna i stołówka zostały odpowiednio zaadaptowane i wyposażone. W razie potrzeby jesteśmy gotowi na ulokowanie uchodźców w tym specjalnie przygotowanym miejscu, jako etap przejściowy do znalezienia docelowego lokum.
Od wczoraj pod wspomniane numery kontaktowe zgłosiło się prawie 30 otwockich rodzin, deklarujących użyczenie własnego lokum dla uchodźców! Mam więc nadzieję, że strefa faktycznie będzie tymczasowa, choć jesteśmy gotowi na przyjęcie znacznej liczby osób.

STAN NA 27.02, godz. 14:00.
Dziś przybyło do niej 12 Ukraińców (6 z Kijowa, 3 z Kucka, 3 ze Lwowa):
- 9 z nich trafiło do przygotowanych lokali na teren parafii na Kresach,
- 3 oczekuje na transport do Ustki.

WOLONTARIAT, POMOC FIZYCZNA
Wszyscy chętni do pomocy fizycznej oraz wolontariatu prosimy o kontakt: nr 451 034 127, osoba koordynująca ze strony urzędu będzie kierunkowała Waszą chęć pomocy.

ZAPEWNIENIE TRANSPORTU, CIEPŁYCH POSIŁKÓW
Wszyscy ludzie dobrej woli chcący okazać wsparcie w postaci zapewnienia transportu, ciepłych posiłków, prosimy o kontakt  nr 451 034 122.

PODZIĘKOWANIA OD MERA SZUMSKA
Na koniec przekażę Państwu podziękowania od Mera Szumska Vadima Bojarskiego za wszelkie wyrazy wsparcia i solidarności z Narodem Ukraińskim. Sytuacja w Szumsku jest względnie spokojna, choć dziś był alarm przeciwlotniczy. Wielu mężczyzn z Szumska ochoczo wstępuje do wojska, powracając z zagranicy i od razu wyruszając na front; morale są wysokie. Problemem są odczuwalne braki medykamentów i apteczek.

Serdecznie dziękuję mieszkańcom Otwocka za szerokie włączenie się w akcję pomocową!

Prezydent Miasta Otwocka,
Jarosław Margielski